Związki, stowarzyszenia i gminy partnerskie


Związki i Stowarzyszenia




Zdjęcie przedstawia logo Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolskich

Rok dołączenia Gminy Suchy Las: 1990 r.


Działania na rzecz rozwoju gmin i powiatów Wielkopolski, m.in. inicjowanie i wspieranie przedsięwzięć w dziedzinie społeczno-gospodarczej, nauki, kultury i ochrony zdrowia, rozwijanie kontaktów i współpracy z innymi regionami w kraju i zagranicą.






Zdjęcie przedstawia logo Stowarzyszenia Wielkopolskiego Ośrodka Kształcenia i Studiów Samorządowych

Wielkopolski Ośrodek Kształcenia i Studiów Samorządowych w Poznaniu

Rok dołączenia Gminy Suchy Las: 1991 r.


Jego celem jest wspieranie idei samorządu terytorialnego oraz pomoc w podnoszeniu efektywności jednostek samorządu terytorialnego w realizacji zadań publicznych, w szczególności poprzez: działania edukacyjno-doradcze oraz informacyjno-wydawnicze skierowane do działających na rzecz jednostek samorządu terytorialnego osób, wsparcie jednostek samorządu terytorialnego we wdrażaniu nowoczesnych narzędzi zarządzania, wsparcie jednostek samorządu terytorialnego przy wprowadzaniu nowoczesnych rozwiązań informatycznych wspomagających zarządzanie.








Zdjęcie przedstawia logo Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej



Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna

Rok dołączenia Gminy Suchy Las: 2005 r.


Organizacja zajmuje się wspieraniem rozwoju rynku turystycznego w Poznaniu i aglomeracji poznańskiej, promocją miejsc atrakcyjnych turystycznie, integracją gmin w zakresie turystyki, a także koordynowaniem działań turystycznych.

Gmina Suchy Las za pośrednictwem PLOT bierze udział w imprezach i targach turystycznych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych, partycypuje w projektach (wydawnictwa turystyczne, mapy, akcje typu "Poznań za pół ceny"), wizytach studyjnych (np. przy okazji otwarcia nowych muzeów), organizacje z terenu gminy uczestniczą w szkoleniach i warsztatach organizowanych przez PLOT. W Gazecie Sucholeskiej regularnie publikowane są artykuły o tematyce turystycznej przygotowywane przez PLOT.


Stowarzyszenie Gmin, Powiatów i Województw "DROGA S11"

Stowarzyszenie Gmin, Powiatów i Województw "DROGA S11"

Rok dołączenia Gminy Suchy Las: 2006 r.


Stowarzyszenie powstało celem inicjowania, przygotowywania i realizacji działań umożliwiających jak najszybszą budowę drogi S11 o standardach drogi ekspresowej.





Zdjęcie przedstawia logo Stowarzyszenia Metropolia Poznań



Stowarzyszenie Metropolia Poznań

Rok dołączenia Gminy Suchy Las: 2010 r.


Celem Stowarzyszenia jest prowadzenie działań wspierających wdrażanie wspólnie wypracowanej strategii rozwoju Aglomeracji Poznańskiej, w tym propagowanie wymiany doświadczeń, inspirowanie i podejmowanie wspólnych inicjatyw gospodarczych, kulturalno-społecznych, prac naukowo-badawczych, działalności informacyjnej, konsultacyjnej i programowej.





Stowarzyszenie LGD "Kraina Trzech Rzek".

Stowarzyszenie LGD "Kraina Trzech Rzek"

Rok dołączenia Gminy Suchy Las: 2015 r.


LGD Kraina Trzech Rzek to organizacja, która ma na celu umożliwienie mieszkańcom obszaru objętego Strategią Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (LSR), realizacji projektów w ramach tej strategii. Realizacja strategii powinna przyczynić się do poprawy jakości życia na obszarach wiejskich m.in. poprzez wzrost aktywności lokalnych społeczności oraz stymulowanie powstawania nowych miejsc pracy. W ramach realizacji strategii Rada LGD wybiera projekty do realizacji w ramach środków przyznanych na jej wdrażanie - łącznie 9.000.000 zł na lata 2016-2023.


Misją stowarzyszenia LGD Kraina Trzech Rzek jest propagowanie idei partnerstwa i współdziałania trzech sektorów: gospodarczego, publicznego i społecznego, na obszarze objętym LSR, w celu rozwoju tego obszaru, zachowania walorów, oraz poprawy warunków życia.


LGD prowadzi nieodpłatne doradztwo i szkolenia dla osób zainteresowanych składaniem wniosków o dofinansowanie.



Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej.

Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej


To największa ogólnopolska organizacja skupiająca gminy wiejskie i miejsko-wiejskie, której podstawowym celem jest integracja samorządów wiejskich i rozwiązywanie typowych problemów tego środowiska.

Działania ZGW RP są prowadzone na wielu płaszczyznach. Dotyczą zarówno negocjacji z Rządem, konsultacji w Parlamencie, wymiany doświadczeń pomiędzy członkami, jak i działań w celu gospodarczego i kulturalnego rozwoju gmin wiejskich. 





Związek Międzygminny "Schronisko dla zwierząt".

Związek Międzygminny "Schronisko dla zwierząt"

Rok dołączenia Gminy Suchy Las: 2008 r.


Dnia 28 lutego 2008 r. uchwałą Nr XIX/162/2008 Rady Gminy Suchy Las przyjęty został statut Związku Międzygminnego "Schronisko dla zwierząt - Schronisko".

Związek tworzy 11 gmin, a mianowicie: Czerwonak, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Mosina, Nekla, Pobiedziska, Puszczykowo, Suchy Las i Swarzędz.

Związek powstał celem wspólnego wykonywania zadania publicznego w zakresie tworzenia warunków niezbędnych do utrzymania porządku i czystości na terenie gmin wchodzących w skład związku oraz zapewnienia opieki bezdomnym zwierzętom poprzez budowę i eksploatację międzygminnego schroniska dla bezdomnych zwierząt w Skałowie, w Gminie Kostrzyn.

Schronisko zostało wybudowane w 2015 r. i na rzecz Gminy Suchy Las realizuje następujące działania:

  • przyjmowanie zwierząt bezdomnych dostarczanych do Schroniska przez Straż Gminną, oraz zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom z terenu gminy;

  • poszukiwanie nowych właścicieli dla bezdomnych zwierząt poprzez oddawanie do adopcji bezdomnych zwierząt osobom zainteresowanym i zdolnym zapewnić im należyte warunki bytowania;

  • ograniczanie populacji bezdomnych zwierząt poprzez sterylizację i kastrację zwierząt domowych, w szczególności psów i kotów, z wyjątkiem zwierząt u których istnieją przeciwwskazania do wykonania tych zabiegów, z uwagi na stan zdrowia i/lub wiek;

  • zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt, poprzez zapewnienie dyżuru lekarza weterynarii w schronisku.

Dodatkowo schronisko prowadzi odpłatną działalność usługową, w tym: hotel, wybiegalnię, krematorium dla zwierząt i cmentarz.



współpraca z gminami partnerskimi



Gmina Suchy Las ma oficjalne partnerstwa z czterema samorządami: Isernhagen (Niemcy), Tamasi oraz Rególy (Węgry), Poronin (Polska) i Hnivan (Ukraina).


Nieoficjalnie sucholeski samorząd współpracuje z Cherrueix w regionie Bretania (Francja) oraz Gminą Nekor w Czechach, z którą porozumienie o współpracy ma OSP Golęczewo na poziomie tamtejszej jednostki strażackiej.


Z uwagi na pandemię COVID-19 i odwołanie Dni Gminy Suchy Las kontakty w 2021 r. z gminami partnerskimi były rzadsze niż zwykle. Mimo tego odbyły się następujące wydarzenia w związku z zagraniczną współpracą:


  • W lipcu Wojciech Ancuta i Jarosław Sznajder zostali zaproszeni do Czech przez strażaków z SDH Nekoř na uroczyste otwarcie mini muzeum, w którym prezentowane są zabytkowe sikawki strażackie. Podczas tego wydarzenia naszych druhów spotkała miła niespodzianka. Otrzymali oni odznaczenia "Za międzynarodową współpracę".


  • Szkoła Podstawowa nr 1 im. W. Bogusławskiego w Suchym Lesie oraz Szkoła Podstawowa im. Antoniny Tatar w Suchem (Gmina Poronin) zawarły porozumienie o współpracy. Podpisanie umowy o partnerstwie szkół odbyło się w Suchym Lesie.


Zdjęcie przedstawia wręczanie statuetki.
  • W dniach 19-21 lipca 2021 r. w Suchym Lesie gościły delegacje Isernhagen i Tamasi.


Głównym powodem wizyty było pożegnanie odchodzącego na emeryturę Burmistrza Isernhagen Arpada Bogyę. Za 20-letnią działalność i wkład w rozwój partnerstwa miedzy Gminami Suchy Las i Isernhagen Arpad Bogya został uhonorowany nagrodą "Dębowego Liścia", która została mu wręczona podczas uroczystości w Parku Wodnym Octopus.


Podczas tej krótkiej wizyty delegacje zwiedziły nowe inwestycje gminne, m.in. dworzec w Złotnikach oraz Stary Bar w Chludowie.




  • W dniach 23-30 lipca 2021 r. odbyła się trójstronna, letnia wymiana młodzieży.


Grupa młodych osób z Gmin Suchy Las, Tamasi i Isernhagen odpoczywała i integrowała się na Mazurach. Wymiana była dofinansowana przez Deutsch-Polnisches Jugendwerk - Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.

Zdjęcie grupowe młodzieży od halą sportową.


  • W weekend 22-24 października 2021 r. delegacja Gminy Suchy Las gościła w partnerskiej Gminie Tamasi na Węgrzech.


Głównym punktem wizyty były uroczystości z okazji Węgierskiego Święta Narodowego, upamiętniającego zryw przeciwko Sowietom 23 października 1956 r. Delegacja wzięła też udział w przedstawieniu teatralnym oraz uroczystej gali wręczenia nagród zasłużonym mieszkańcom. Burmistrz Tamasi Porga Ferenc nagrodę wręczył również Burmistrzowi Isernhagen Arpadowi Bogya jako podziękowanie za wieloletnią udaną współpracę partnerską między gminami.


Ponadto w ramach programu wizyty partnerskiej delegacje Suchego Lasu i Isernhagen odwiedziły nowe obiekty w Tamasi - Centrum Ekologiczne Dám Pont oraz Dom Sportu - miejsce spotkań i aktywizacji mieszkańców.


Zdjęcie grupowe władz Gminy suchy Las i władz gminy partnerskiej Tamasi na Węgrzech.



Władze Gminy Suchy Las pod pomnikiem.